Repertoár

12 - Válka nemá ženskou tvář

Válka nemá ženskou tvář

 

Autorka: Světlana Alexandrovna Alexievič

Dramatizace: Iveta Horvátová

Režie: Ján Tomandl

Dramaturgie: Vladimír Fekar

Pohybová spolupráce: Zuzana Burianová

 

Dramatické ztvárnění knihy běloruské spisovatelky Světlany Alexijevičové, která sepisovala výpovědi žen bojujících ve Velké vlastenecké válce. Ženám, jejichž příběhy jsou v představení ztvárňovány, bylo v době odvodu od 14 do 20 let. Dívky, které byly nuceny zabíjet své vrstevníky na opačné straně barikády, neměly většinou žádné zkušenosti jak se světem, rozkazy a nepřáteli, tak s muži a láskou. Sotva se začaly z těchto dívek stávat ženy, přišla válka a s pomocí Stalinovy propagandy, byly celé naivně natěšené vhozeny přímo do krvavé válečné vřavy, kde byly oblečeny do mužských uniforem a mužských trenek, nuceny potlačit svoje ženství. Svou přirozenost. Válka nemá ženskou tvář a vše co dokazuje opak, je jen iluze. A lidé bohužel v iluzi stále věří.

 

09

Panika

 

Autor: Rafael Spregelburd

Režie: Alexandr Minajev

Hrají: Jan Kummer, Veronika Porubová, Barbora Lučanová, Karolína Vlčková, Vendula Možnarová, Klára Křišťálová, Lucie Krupíková, Milena Krupičková, Margita Přikrylová

 

Hra Panika je součástí dlouhodobého autorova projektu nazvaného souhrnně Heptalogie Hieronyma Bosche, v rámci něhož bylo zatím uvedeno 6 titulů. Spregelburd připadl na nápad napsat tento cyklus v roce 1996 a nechal se v něm inspirovat deskovou malbou Sedm smrtelných hříchů od Hieronyma Bosche (1480) – a to jak formálně, tak obsahově. Ve hrách zařazených do Heptalogie se Spregelburd zamýšlí nad konceptem hříchu (a jeho možností vůbec) v současné době, kdy se lidstvo neřídí žádným pevným náboženským, duchovním či filozofickým řádem. I proto se u Spregelburda neobjevují hříchy, ale pouze jakési jejich „postmoderní deviace“. Žánrově lze Spregelburdovy hry označit za „chytré“ komedie. Autor v nich pracuje se svými znalostmi několika světových jazyků (včetně esperanta a znakové řeči), ve složitých zápletkách a násobených dějových liniích využívá svůj matematický talent, kombinační schopnosti a zkušenosti s technikou dramatu (vedl řadu dílen tvůrčího psaní v různých zemích Latinské Ameriky a ve Španělsku) a nezapře ani protřelého divadelního režiséra a zkušeného herce pohrávajícího si s divadelními konvencemi. Kromě 5. části Panika v českém překladu DILIA nabízí jednotlivé části cyklu Extravagance, Nechutenství, Skromnost, Hloupost a Paranoia ve španělských originálech nebo anglických, německých, popř. francouzských překladech.

 

 

 

img_holder

Stručné dějiny extremismu v Čechách a na Moravě

 

preméra 14.prosinec

Autor: Adam Steinbauer a kol.

Režie: Adam Steinbauer

 

Autor: Adam Steinbauer, Vladimír Fekar a kolektiv

Dramaturgie: Vladimír Fekar

Kostýmní výtvarnice: Julie Ema Růžičková

 

Autorská inscenace sleduje příběh osmi studentů gymnázia, kteří touží po změně, ať už je jakákoli. Skupina outsiderů, které spojuje společná touha a podobné postavení ve středoškolské studentské hierarchii, si vytváří svou vlastní tajnou základnu, jenž má sloužit demokratickým diskusím o zásadních tématech, které společnost potřebuje vyřešit.

Po chvíli však tyto naprosto rozdílné postavy objevují skutečnost, která poukazuje na velice odlišné a velmi vyhraněné názory každého z protagonistů. Z přátel se stávají nepřátelé. Někdo se distancuje, jiný zbrojí. Udržet mír a lásku, nebo nastolit diktaturu? Zatímco se tento undergroundový spolek pohybuje na hraně své existence a zániku, netuší, že je celou dobu někdo poslouchá..

Absurdní drama plné zásadních společenských otázek, kontroverzních témat a individualit, které nalézají svou vlastní identitu.